Vincenzo Montella: İlk defa turnuvalara galibiyetle başlıyoruz

Montella, BVB Dortmund Stadı’nda oynanan karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısına milli futbolcu Arda Güler ile birlikte katıldı.

İnanılmaz ateşli bir Türk taraftar grubunun önünde oynadıklarını belirten Montella, “Bu büyük destek eşliğinde mücadelemizi gösterdik. 50 yıllık yaşamım içinde çok fazla kutlama gördüm ama bunun hayatımda bana verebilecekleri en iyi doğum günü hediyesi olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

İtalyan teknik adam, “Avrupa şampiyonaları tarihinde ilk kez ilk maçımızı kazandık. Siz de turnuvadan önce ‘Bir rüyayı gerçekleştirmek için buradayız’ demiştiniz. Rüyayı gerçekleştirmek için ilk adımı attığımızı söyleyebilir miyiz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Tabii ki böyle olduğunu düşünüyorum, bu bizim için çok önemli bir başlangıç ilk defa turnuvalara galibiyetle başlıyoruz bu bizim için çok güzel ve sevindirici. Ama ilk hedefimiz unutulmamalı, o da bir üst tura çıkmak. Takımımız bugüne kadar birçok ilke imza attı Hırvatistan’daki ya da Almanya’daki galibiyetimiz bunun örnekleri. Bunlar yavaş yavaş ilerlediğimizde başarabileciğimiz şeyleri gösteriyor. Bu şekilde devam edeceğiz, ilk hedefimiz turu geçmek.”

Montella, forvetsiz oynadıkları yönündeki bir yoruma ise, “Bence takım içinde oluşturduğumuz sistemi değerlendirdiğimizde, sahadaki dengemiz ve duruşumuz daha önemli. Maç boyunca 22 defa kaleyi yoklamışız, inanılmaz fazla sayıda şut attık. Takımım inanılmaz işler çıkardı. VAR sistemi devreye girdi ve ikinci golümüz iptal edildi, seviye bu kadar yüksek olunca bu şekilde golünüz iptal olduğunda rehavete kapılmamanız gerekiyor, biz bunu da geliştirip devam edeceğiz. Gürcistan hak ederek şampiyonaya katıldı. Elbette ki zorlu bir rakip, iyi ve zayıf noktalarını değerlendirdiğimizde onların nasıl bir sistem içinde oynadıklarını çok iyi analiz ettik ve hak edilmiş bir galibiyet elde ettik.” yanıtını verdi.

Montella, Ponrtekiz karşılaşması hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

“Bunu daha önce de belirtmiştim Portekiz namağlup şekilde geliyor, dolayısıyla çok farklı bir maç olacağını düşünüyorum. En iyi şekilde o maça hazırlanmalıyız. Bu galibiyete harika şekilde sevinmeliyiz. Portekiz’e karşı resmi maçlarda galibiyetimiz yok, en büyük dileğim Portekiz’e karşı resmi bir maçta galibiyet alabilmek. Bugünü kutladık, yarından itabaren maça konsantre olacağız. Fiziksel ve zihinsel olarak o maça hazırlanacağız.”

Montella, Hakan Çalhanoğlu hakkında gelen bir soru üzerine ise, “Muazzam bir futbolcu olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sezon birçok kez bunu gösterdi, inanılmaz bir oyuncuya sahibiz. Forvetsiz oynuyoruz diye tabir ediliyor ama çok ofansif bir takımız. Hakan, Inter’de arkasında üç stoperle oynamaya alışık, burada iki stoperle oynuyor, ofansta ve defansta çok başarılı. Bu da ne kadar başarılı bir futbolcu olduğunu bir kez daha bize gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir